Putinova strategija uključuje Srbiju, Crnu Goru i Republiku Srpsku. Isporukama gasa, infrastrukturnim projektima i investicijama Rusija ima uticaj na Balkanu. U povjerljivim dokumentima njemačkog ministarstva vanjskih poslova, navodno stoji da bi taj uticaj Rusija sada mogla iskoristiti. Moskva naime pokušava region jače vezati za sebe kako bi ga udaljila od Evrope. Čini se bezuspješno. Iz Unije je ponovo potvrđeno da će se nastaviti pomagati BiH u smislu EU integracija.
FEDERICA MOGHERINI, visoka EU predstavnica: “Razgovarali smo o Balkanu i o Bosni i Hercegovini. O inicijativama zemalja članice Evropske Unije, kao i poslijednjem prijedlogu Njemačke i Velike Britanije. Hrvatska i Slovenije u poslijednji mjesec predlagle slične stvari. Vjerujemo da postoji šansa da se otvore pregovori. Članice se slažu da u tom pravcu trebamo nastaviti.”
Rusija u Vijeću sigurnosti UN-a nije podržala Rezoluciju o BiH. I to dio koji se tiče EU integracija. Ovakav potez Rusije razljutio je Hrvatsku i Njemačku, a analitičari nisu, kažu, iznenađeni.
VLASTIMIR MIJOVIĆ, analitičar: “Godinama se Rusija ponaša tako da u principu potpomaže destabilizaciju BIH. To je dio njene strategije na Balkanu gdje je mnogo veći ulog Srbija. Oni skupa sa Srbijom posmatraju Republiku Srpsku.“
Rusija sada direktno podupire Republiku Srpsku i Milorada Dodika – smatra dopisnik jednog njemačkog lista iz Sarajeva.
Erih Rathfelder, dopisnik njemačkog Tageszeitunga iz Sarajeva: "Nova strategija vidljiva je i kroz političku potporu Dodiku, ne samo u pitanjima koja imaju direktno veze s politikom u BiH, nego i politici koja bi, dugoročno gledano, vodila otcjepljenju Republike Srpske od BiH."
Ruski diplomata Vitalij Čurkin tvrdi da je ubrzavanje EU integracija naše zemlje neprihvatljivo. Slično, smatraju upućeni, kao što je evropska perspektiva Ukrajine bila neprihvatljiva pa je eskalirala ratom koji i danas traje. Smatraju da nije slučajno ni to što prethodna dva dana ministri vanjskih poslova EU u Briselu raspravljaju o Ukrajini, ali i Bosni i Hercegovini. U našoj zemlji pak nema dileme o njenoj evropskoj budućnosti.
Bakir Izatbegović, zamjenik predsjednika SDA: “Ako želite da poredite uticaj Rusije i Zapada odnosno EU na BiH mislim da su to neuporedive stvari, da je definitivno jasno gdje mi pripadamo i kuda smo krenuli i mi nećemo pitati Rusiju sasvim sigurno o donošenju naših odluka.”
Dragan Čović, predsjednik HDZ BiH: “Jedan od krucijalnih prioriteta, i sve trojice članova Predsjedništva, su euroatlanske integracije. Kako god to ko doživljavao.”
Željko Komšić, predsjednik DF-a: “Ja mislim da ako ćemo birati, a nekad dođete u situaciju da morate tešku odluku donijeti. Ovo može biti i teška odluka. Ja nikad ne bih imao dileme šta treba uraditi. Krenimo pravo tamo gdje po svemu pripadamo - to je euroatlanska porodica.”
Odluka Rusije mogla bi bi biti signal Evropskoj uniji da pojača svoj uticaj na Balkanu, posebno u Bosni i Hercegovini i Srbiji. Možda već i jeste. Njemačka kancelarka upozorila je Putina da se EU neće Moskvi pokoriti kako je to nekada učinila bivša Istočna Njemačka.
Izvor: TV1