Iako je to velika šansa za domaće proizvođače, podaci Uprave za indirektno oporezivanje ipak pokazuju da firme iz Republike Srpske u ovom izvozu nisu puno učestvovale.
“Samo izvoz u tursku iznosi više od 17 miliona KM. Kada je u pitanju izvoz mesa u Tursku tu se radi o firmama koje imaju sjedište u Federaciji BiH. Nema firmi iz RS koje su izvozile u Tursku ove proizvode”, rekao je portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH, Ratko Kovačević.
Za razliku od proizvođača iz Srpske koji nisu iskoristili pogodnosti izvoza na tursko tržšte, na Banjalučom aerodromu zadovoljno trljaju ruke.Kako zbog barijera Evropske unije, meso u Tursku može samo vazdušnom linijom, sa banjalučkog ajrodroma isposlovali su da meso za Istanbul polijeće 4 puta nedeljno.
Proizvođači iz Federacije koji su se okrenuli izvozu, svjesni su da je transport vazdušnom linijom izuzetno skup ali uprkos svemu tvrde isplati se.S obzirom na dobre prodajne cijene, uspjeli su postići dogovor sa kupcima iz Turske.
To značajno poskupljuje al to nema druge opcije. Naime, prevoz kamionima je moguć jedino kroz Bugarsku ili Grčku, ali samim tim što Unija ne da koridor”, priča direktor firme ‘Šišović’ iz Tomislavgrada, Damir Pavković.
Uprkos činjenici da proizvođači iz Srpske okrenuti domaćem tržištu sve teže posluju, resorni ministar tvrdi da situacija nije alarmantna. Inicijativa o izvozu domaćeg mesa u Rusiju više se ne spominje, a dozvola za izvoz u Evropsku uniju još uvijek je na čekanju.
“Ono što je ključno je imati uslove i imati spoljnotrgovinsko poslovanje i zaštitu domaće proizvodnje.Da proizvodite dovoljno mesa za vlastite potrebe i jednim dijelom za izvoz. Pa u tom kontekstu neka bude i izvoza i uvoza”, ocijenio je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Stevo Mirjanić.
Proizvođači iz Republike Srpske trenutno najviše mesa izvoze u Srbiju i Crnu Goru. Šansu za izvoz na tržište Turske još uvijek nisu iskoristili. Za sada je iz RS jedino banjalučki aerodrom od te priča imao neke koristi.
Izvor: ATV