Zvanična Podgorica odgodila je slanje ambasadora ove zemlje u Bosnu i Hercegovinu. Razlog samo jedan. Rezolucijom o Sutorini, o kojoj će u narednom priodu raspravljati državni parlamentarci traži se da se međudržavni ugovor kojim Sutorina ostaje u sastavu Crne Gore, odbaci kao štetan. Stručnjak međunarodnog prava Zarije Seizović smatra da bi ovo pitanje uveliko moglo narušiti dobre odnose između dvije zemlje.
"U aktuelnom političkom trenutku, kraj činjenice da su ove granice već međunarodno pravno utvrđene i priznate možda ne bi bilo za BiH oportuno da ovo pitanje sada iznosi na dnevni red, jer Crna Gora se može pojaviti kao jedan ozbiljan oponent na evropskom putu BiH”, ističe Zarije Seizović, profesor međunarodnog prava.
Osnovni argument bh. stručnjaka koji su inicijativu pokrenuli, je da je odluka da Sutorinom upravlja Crna Gora bila samo usmeni dogovor i da nema pravni legitimitet.
Profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu Suad Kurtčehajić nekoliko je puta istakao da su granice BiH utvrđene jasno na Berlinskom kongresu. Objašnjava da je s tim granicama Bosna ušla u Kraljevinu SHS i da te granice do danas njen Parlament nikad nije mijenjao. “Crna Gora je bila bez Sutorine - vijekovima i tada”, dodaje Kurtčehajić.
S druge strane, profesor Seizović tvrdi da su Bosna i Hercegovina i Crna Gora priznate u svojim AVNOJ-evskim granicama i one su kao takve članice Ujedinjenih nacija.
“Ja se ne mogu opredijeliti za i protiv - jeste ili nije, ali znam da je trenutno zatečeno stanje da su AVNOJ-evske granice i međunarodne granice“, dodaje profesor Seizović.
Ukoliko se donese takva odluka, naša zemlja Sutorinu može tražiti na Međunarodnom sudu. Denis Bečirević koji je Parlamentu predložio Rezoluciju smatra da BiH niko ne može osporiti vlasništvo nad Sutorinom. “Jasno je da Crna Gora nema dokaze o vlasništvu i zato ne želi da dođe pred Međunarodni sud”, tvrdi Denis Bečirević, zastupnik SDP BiH u Zastupničkom domu PS BiH.
Unatoč raspravi koja će uslijediti u državnom Parlamentu, predsjednik Crne Gore smatra da prihvaćeni ugovor o međudržavnoj granici treba zaključiti. To bi tvrdi bilo u duhu otvorenih i prijateljskih veza dviju država.
Izvor: TV1