
Postala je državljanka SAD ove godine, te može glasati na predstojećim izborima za predsjednika SAD.
"Mislim da su ovo jedni od najvažnijih izbora ikada. Ja sam došla u SAD kao i ove izbjeglice iz Sirije. Na isti način. Nisam nikad željela ikoga da povrijedim, samo smo željeli šansu za životom. I data nam je ta šansa. Upravo to čini Ameriku velikom i mislim da Donald Trump to ne razumije", kaže Jašaravić za Guardian.
Bosanski Amerikanci u Missouriju će na izbore izaći u velikom broju, a prema posljednjim anketama Hillary Clinton i Donald Trump su izjednačeni u Missouriju, pa bi glas Bosanaca mogao biti presudan.
U St. Loiusu živi velika bh. zajednica, sa nekih 70.000 ljudi iz BiH, koje je Trump odbio svojom retorikom protiv muslimana i imigranata, pa se očekuje da ogromna većina svoj glas dadne demokratskom kandidatu.
Drugim riječima, upravo će Bosanci "presuditi" Trumpu, tvrdi Guardian, a republikanski predsjednički kandidat bi zbog toga mogao ostati bez glasova iz ove države, što bi ga moglo koštati pobjede.
"Znam da se mnogo Bosanaca registrovalo za izbore i mislim da će upravo ti glasovi donijeti pobjedu za Clintonovu", kaže advokat Nedim Ramić.
Porodica Clinton Bosancima i Hercegovicima je u lijepom sjećanju, jer je Bill, u vrijeme kada je bio predsjednik SAD, naredio bombardovanje agresorskih položaja, te je među najzaslužnijima za prestanak rata u BiH.
Da će bh. glasovi iz SAD ići na stranu Clintonove, govori i podatak da su članovi bh. zajednice u Missouriju početkom ove godine osnovali Bosansko-američi savez Missourija (BAPAAM), koji je već najavio da podržava Hillary Clintom u predsjedničkoj utrci.
S druge strane, većina Srba u SAD svoj će glas dati Trumpu, jer je upravo Bil Clinton naredio NATO bombardovanje Srbije 1999. godine.
Avaz