Na taj način se krši Ustav Republike Srpske, tvrdi Nikola Kovačević iz državne Komisije za imovinu.
“Republika Srpska je, kao entitet, dobila teritoriju, po Dejtonu, koja je omeđena sa jedne strane međuentitetskom linijom. Sa duge strane, međudržavnom granicom. Na tom području, na toj teritoriji RS ima zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast i ona ne može biti sporna uopšte. Svako diranje te teritorije je povreda suvereniteta Republike Srpske”, rekao je član Komisije za državnu imovinu Nikola Kovačević.
Žalićemo se Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine, ako treba ići ćemo i do Strazbura, poručuju iz Pravobranilaštva Srpske. Žalbu su uložili u avgustu prošle godine ali to očigledno nije pomoglo. To što je odbijena žalba Republike Srpske predsjednik Republike je nazvao pravnim nasiljem.
“To govori da ovdje ne postoji pravosuđe, da ovdje ne postoji pravda, ovdje postoji političko nasilje, postoji otomanski imperijalizam koji se vidi kroz nastojanje da se sada sve ugradi kroz neke navodno pravosudne odluke koje to nisu”, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Sporan je objekat Stacionarno-komunikacijsko čvorište “Veliki Žep” Han Pijesku. Kamerama nije dozvoljen pristup. Dozvolu nismo dobili ni u Ministarstvu odbrane. Marina Pendeš likuje zbog odluke suda. Kaže da uskoro slijedi knjiženje imovine na državu.
“Smatramo da smo svi mi u Ministarstvu odbrane pomogli institucijama pravovremeno dostavljajući valjane podatke koji su doprinijeli da dođe do ovakve jedne presude”, rekla je ministar odbrane BiH Marina Pendeš.
U Geodetskoj upravi još nisu dobili zvaničan zahtjev za knjiženje imovine na Bosnu i Hercegovinu. Više informacija nemaju ni u opštini Han Pijesak.
“Znam da se radi o dosta velikom kompleksu. Koliko ja znam, još iz mladih dana da tu ima dosta privatnog zemljišta koje je sad pod sporom jer je to oduzimano narodu tamo negdje poslije drugog svjetskog rata”, rekao je načelnik Han Pijeska Ljubivoje Šupić.
Do sada je na isti način uknjižena imovina na 17 lokacija u Federaciji. U Ministarstva odbrane BiH ranije su saopštili da je spremna dokumentaciju za proces knjiženja 63 perspektivne vojne lokacije na državu, što predstavlja završni koraka na putu ka NATO savezu.
I pored toga, podjela neperspektivne i perspektivne vojne, ali i državne imovine i dalje je neriješeno. U Srpskoj insistiraju na usvajanju zakona koji bi regulisao podjelu imovine na način da imovina koja je ostala entitetima postane njihovo vlasništvo.
ATV