Korupcija, sukob interesa, govor mržnje, zloupotreba položaja, kršenje procedura, krađa, nepravilnosti u zapošljavanju, samo su dio onog što će građani moći anonimno prijaviti ukoliko primjete neku od ovih radnja kod uposlenika Grada Tuzle. Po evropskim standardima, na taj način se sprečava 85% korupcije.
Jasmin Imamović, gradonačelnik Tuzle: Ja pozivam sve naše državne službenike i namještenike, sve građane, sve stranke u postupku, sve one koji su konkurisali prema Općini Tuzla da slobodno , a vidjet će na našoj stranici kako, ptrijave korupciju.
U roku od 45 dana, osoba koja je prijavila nepravilnost, bit će obajvještena o poduzetim mjerama.
Bahto Mekić, supervizor na sistemu „Etička linija“: Povjerenik u gradskoj upravi će izvršiti interno istraživanje unutar službi gradske upraveda bi prikupio eventualne dokaze i podatke o tome što je neko prijavio. Radi se o jednom zaštićenom i zatvornemo krugu gdje svi mogu da prijave , a da se ne otkrije ko je to prijavio.
Prijave nepravilnosti se ne mogu korigovati niti ispraviti, a gradska administracija ne može uticati na rad linije. Sve zaprimljene prijave ostaju 5 godina u arhivi.
Bojan Bajić, direktor „Net Consulting“ : Glavna stvar je da se iz sistema ništa ne može izbrisati i da se godinama nakon podnošenja prijave nadležni organi mogu narediti otvaranje etičke linijei utvrditi da povjerenik koji je imenovan od strane gradonačelnika, nešto nije uradio i treba i može odgovarati.
Ovaj projekat podržala je vlada Velike Britanije uz sufinansiranje Grada Tuzle u iznosu od 5 000 KM. Grad Tuzla jedini je u federaciji koji je prihvatio ovaj projekat, u RS-oj JE TO Zvornik.
Izvor: TV1