Hartmann je u izjavi za N1 rekla kako je to “očiti slučaj diskriminacije na javnom prostoru i ugostiteljskom objektu, jer je BiH u svojoj cjelovitosti potpisnica konvencije o ljudskim pravima Vijeća Europe”, te je navela kako će incident tokom dana prijaviti policiji.
Prema njenim riječima jedan od uposlenika kafića pitao ju je "zašto još nije u zatvoru", a drugi joj je rekao kako "bijelu traku ne smije nositi u njegovom kafiću jer se gosti tako uznemiruju prošlošću."
Dan bijelih traka obilježava se u Prijedoru 31. maja kao podsjetnik na čin kada je nesrpskom stanovništvu prije 24 godine rečeno da na vidna mjesta istaknu bijele trake, a na kuće bijele čaršafe.
To je, po mnogima, bio uvod u ono što će se događati u narednim godinama na teritoriji općine Prijedor kada je riječ o hapšenjima, zarobljeništvu, odvođenju u logore, ubistvima.
Inicijativa ‘Jer me se tiče’ već godinama organizira mirno okupljanje u Prijedoru na današnji datum, tražeći da se podigne spomenik 102 ubijena djeteta. Službenog odgovora prijedorskih vlasti do danas nema.
Izvor: Hrvoje Polan N1