cikportal
 vijesti - teme - informacije
POČETNA        VIJESTI        SPORT        MAGAZIN        TEME        O NAMA        MARKETING/KONTAKT

AKO DODIK I POLITIČARI OVAKO NASTAVE takozvane Republike Srpske više neće biti…

Nakon jučerašnjeg sastanka, na kome je zaključeno da podrške Srbije referendumu nema i izjave predsjednika RS da će referenduma biti, opozicija u RS se našla u pat poziciji. Kako ne podržati njegovo održavanje, kada su glasali za njega? I kako stati iza Dodika, nakon što se ispostavilo da ni Srbija ne stoji iza ovakvog poteza RS?



Nakon jučerašnjeg sastanka u Beogradu, na kome je rukovodstvo Srbije poručilo da podrška refernedumu izostaje, postavilo se logično pitanje, koje je glasno rekao predsjednik SDS-a Mladen Bosić: “Ako ne podržava Srbija referendum, ko onda podržava?”.

"Ja sam šokiran da se ušlo u taj projekat bez podrške Srbije, jer juče smo čuli da nije postojala saglasnost i odobravanje Srbije za nešto tako. Ako to ni Srbija ne podržava, ne znam ko bi mogao podržati", kazao je Bosić.

Zbog novonastale situacije Bosić kaže treba razmisliti o poslijedicama i naći način da se izađe iz situacije. Preispitivanje odluke Saveza za promjene najavio je Zdravko Krsmanović, drugi čovjek Čavićevog NDP-a, u intervijuu za TV1. Iz PDP-a šalju još nejasnije poruke. Kažu bitno im je samo da 9. januar ostane Dan RS.

"Što se mene tiče treba da se održi i mislim da mora da se održi sve dotle dok postoji odluka Narodne skupštine. Mi smo u donošenju odluke učestvovali i do otkazivanja referenduma ne može doći nikakvim drugim putem nego novom odlukom NSRS, a ta nova odluka podrazumijeva da to neko pokrene", mišljenja je predsjednik NDP-a Dragan Čavić.

Iz PDP-a još nejasnija poruka. Kažu najvažnije im je da 9. januar ostane dan RS.

"Mi očekujemo da ćemo u narednih nekoliko sedmica izaći iz ovih turbulencija. u koje smo bespotrebno ušli. Apelaciju koja nije bila potrebna, odluku Ustavnog suda koja nas je dovela u jednu situaciju. NS je donijela odluku koja treba biti sprovedena. i mi očekujemo da će to biti i da ćemo sačuvati 9. januar kao dan RS", kazao je predsjednik PDP-a Branislav Borenović.

Loptu odgovornosti na Narodnu skupštinu prebacuju i iz SNSD-ovo koalicionog DNS-a. Kažu samo ona može odlučiti o sudbini refenreduma.

"Zna se da referendum i zaključak referenduma nije izvršna odluka. Nego da neko drugi opet mora donositi odluke, a to je NSRS i zašto bi nekome smetao da narod kaže šta misli kad to nije izvršna odluka", poručio je predsjednik DNS-a Marko Pavić.

Iz SDP-a BiH kažu, nije dobro da o pitanjima koja se tiču BiH, raspravlja ni PIK, ni Brisel, ni međunarodna zajednica, pa tako ni Srbija.

"Meni je drago da je ipak preovladao na neki način razum i korektan odnos vlasti u Srbiji da se ne postavljaju pokroviteljski, i da oni nisu ti koji mogu naređivati i određivati", kazao je predsjednika SDP-a BiH Nermin Nikšić.

Sada, kaže Nikšić, stvari treba riješavati dijalogom unutar BiH.

"Danas ćete dobiti neki poen, ako udarite po Miloradu Dodiku koji jeste frontmen i koji nosi tu aktivnost u RS. Da se ne varamo, to je odluka koju je donijela NSRS za koju su glasali i oni koji su danas u vlasti sa SDA i HDZ na državnom nivou", dodao je Nikšić.

Da bi NSRS donijela odluku od odgađanju ili neodržavanju referenduma, nije dovoljno da za to glasa samo opozicija RS. Potrebno je da je podrža koalicioni partneri SNSD-a ili i sam SNSD.

TV1