cikportal
 vijesti - teme - informacije
POČETNA        VIJESTI        SPORT        MAGAZIN        TEME        O NAMA        MARKETING/KONTAKT

AMERIKA SREĐUJE BOSNU: U polutajnosti u Sarajevo stigao visoki zvaničnik Obamine vlade…

Sjedinjene Države nisu organizovale proteste opozicije u Banjoj Luci, istakla je to američka ambasadorica u našoj zemlji Maureen Cormack. U posjeti našoj zemlji boravi visoki američki zvaničnik Hoyt Yee, koji je upozorio da BiH zaostaje za zemljama regije u provođenju reformi.



Kada je riječ o protestima u Banjoj Luci, zabrinuti smo zbog toga što je bilo jake i nezdrave retorike, poručila je Cormack. Ističe i da bi svi trebali raditi na progresu, a ne kreiranju podjela.

“Sjedinjene Države nisu organizovale proteste. Da budemo vrlo jasni. Protesti u demokratskom društvu dolaze nakon zabrinutosti građana koje oni imaju vezano za društvene događaje, za ekonomiju”, izjavila je Maureen Cormack.

“Ne podržavamo nasilje, ne podržavamo govor mržnje, ne podržavamo nacionalizam i stavove koji gledaju nazad umjesto naprijed, ali nam je drago da postoje građani koji su dovoljno hrabri da podignu glas i kažu zbog čega su zabrinuti”, naglasio je Hoyt Yee, pomoćnik zamjenika državnog sekretara SAD-a.

Nismo zadovoljni stepenom reformi u BiH, naglašava Yee. Postoji mnogo izazova, ali to za političare nije izgovor, jer su oni izabrani da obavljaju taj posao i veoma je važno da dokažu da su za to i sposobni. Sada potičemo BiH da završi Pregled odbrane, o kojem se već neko vrijeme razgovara. To bi pokazalo da postoji politički koncenzus i posvećenost putu u NATO.

“Na drugoj strani partnerstva je odgovornost domaćih lidera da odrade svoju ulogu. Trebaju donositi odluke, postići dogovore i kompromise između sebe kako bi reforme bile implementirane. U ovom partnerstvu je važno da jedni druge drže odgovornima, jer ako lideri ne rade svoj posao mogu očekivati da ćemo mi njima, a i građanima, jasno reći da nismo zadovoljni nivoom saradnje”, stava je Yee.

Jednako nam je stalo da se objave rezultati popisa, kao i da se održe izbori u Mostaru, istakla je ambasadorica. O ovim pitanjima se predugo govori i potrebno ih je riješiti i preći na sljedeći korak.

“Smatramo da je izuzetno nepravedno i pogrešno da građani Mostara nemaju pravo glasa od 2008. godine. Nije jednostavno, ali je moguće i politički lideri ako zaista žele da riješe ovo pitanje to i mogu. Mi ih pozivamo da to i učine, ali na vrijeme”, smatra Yee.

Ističe da je nacionalistička retorika samo skretanje pažnje sa bitnih stvari, sa reformi koje se trebaju provesti, a sve u cilju održanja postojeće pozicije, moći ili pospješivanja korupcije. Ključ je da društvo i mediji ostanu fokusirani na ono što je zaista bitno, kako bi svi koji zagovaraju mržnju i podjelu izgubili na važnosti.

TV1