cikportal
 vijesti - teme - informacije
POČETNA        VIJESTI        SPORT        MAGAZIN        TEME        O NAMA        MARKETING/KONTAKT

SRBIJA KRIJE INFORMACIJE O RATU U BIH: Vojska i policija podatke o zločinima vodi pod "državna tajna"…

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) i Ministarstvo odbrane (MO) Srbije već nekoliko godina nezakonito opstruiraju pristup informacijama i dokumentima od javnog značaja relevantnim za rekonstrukciju događaja iz prošlosti, uključujući i činjenice o počinjenim zločinima i prisilno nestalim osobama - glavni je zaključak najnovijeg izvještaja Fonda za humanitarno pravo "Pristup dokumentima o zločinima protiv međunarodnog prava u posjedu institucija Srbije: državna tajna jača od prava na istinu", u koji je Danas imao uvid.


Kako se naglašava, MUP i MO po pravilu odbijaju da dostave tražene informacije, posebno kada se zahtijevana dokumentacija odnosi na zločine oko kojih postoje ozbiljne indicije da su ih počinili pripadnici policije i vojske. FHP je podnio oko 300 zahtjeva MUP-u, a u najvećem broju slučajeva MUP je odgovarao da ne posjeduje podatke ili da je potrebno da se zahtjev dodatno precizira.

Slično je i sa Ministarstvom odbrane, kojem je FHP podnio preko 100 zahtjeva, koji su se uglavnom odnosili na dobijanje informacija u vezi sa djelovanjem određenih jedinica VJ tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji, njihovu zonu odgovornosti, ali i informacije o komandnoj strukturi tih jedinica.

"U cilju skrivanja dokumentacije od javnosti, MUP i MO koriste različite argumente i postupke, koji su nerijetko u suprotnosti sa relevantnim zakonima.
Praksa MUP je da brojne zahtjeve odbija uz neubjedljivo obrazloženje da tražene podatke ne posjeduje. S druge strane, MO zahtjeve odbija uglavnom uz obrazloženje da je riječ o tajnim podacima ili podacima o ličnosti. Ova praksa MO zasnovana je na proizvoljnom tumačenju relevantnih zakona i uključuje i odbijanje sprovođenja jrešenja Povjerenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti kojim se nalaže dostavljanje dokumenata i informacija od javnog značaja", ukazuje FHP u svom izvještaju.

Kako se dodaje, skrivanje dokumentacije o zločinima u svrhu zaštite odgovornih osoba nije iznenađujuće ako se ima u vidu da su u organima u posjedu ključnih arhiva i dalje zaposleni brojni pojedinci koji su kao pripadnici vojske i policije bili akteri događaja koji su u fokusu rada organa nadležnih za procesuiranja ratnih zločina, poput načelnika Generalštaba VS Ljubiše Dikovića i Momira Stojanovića, bivšeg načelnika Odseka za bezbednost Prištinskog korpusa.

Izvještaj, koji je nastao uz podršku Ministarstva spoljnih poslova Švajcarske, biće predstavljen
danas u Medija centru.

Šta sadrže arhive MUP i MO?

"Arhive MUP i MO sadrže dokumente poput zapovijesti o vojnim i policijskim operacijama, dnevnih borbenih izvještaja i rasporeda jedinica, podatke o raspoređivanju pripadnika, komandnoj strukturi, prepočinjavanju jedinica, odnosu prema civilnom stanovništvu, civilnim vlastima, međunarodnim institucijama... Zahvaljujući podacima iz ovih dokumenata i ukrštanju sa svjedočenjima očevidaca, preživjelih i drugih svjedoka, u najmanju ruku, može se rekonstruisati prisutnost određenih jedinica vojske i policije u vrijeme i na mjestu počinjenja nekog zločina... Posebno dragocjeni dokumenti iz arhiva MO i MUP odnose se na aktivnosti pripadnika tih institucija u vezi sa tijelima žrtava zločina. Vojska i policija su kao najviša vlast na ratom zahvaćenim područjima nesumnjivo imali formalnu nadležnost i praktičnu ulogu u pronalaženju i pokopavanju ljudskih tijela tokom sukoba", navodi se u izvještaju FHP.

Slobodna Bosna