Nakon detaljne analize stanja, ističe kako su u Mijanmaru mnogi građani, a posebno muslimani, diskriminisani po pitanju ljudskih prava i sloboda...
Specijalna predstavnica za ljudska prava Ujedinjenih nacija (UN) za Mijanmar Yanghee Lee je izjavila da je društveno i političko stanje u kojem se nalaze muslimani u Mijanmaru zabrinjavajuće, javlja Anadolu Agency (AA).
Lee je posjetila regiju Rakhine u Mijanmaru gdje je istražila uslove u kojima žive muslimani u toj zemlji.
Nakon detaljne analize stanja, ističe kako su u Mijanmaru mnogi građani, a posebno muslimani, diskriminisani po pitanju ljudskih prava i sloboda.
Napominje kako muslimani, koji se trenutno nalaze u izbjegličkim kampovima u Mijanmaru, nemaju dovoljno hrane, lijekova i osnovnih namirnica za dostojanstven život dodajući kako je njihova situacija "uistinu zabrinjavajuća".
Upozorava kako su muslimani u toj zemlji izloženi sistematskoj diskriminaciji te kako nemaju pristup obrazovanju, zdravstvu i tržištu rada.
Inače, Myanmar u kojem živi oko 60 miliona stanovnika, uglavnom budista, prije tri godine je prešao na demokratski režim vladavine. Ipak, u vjerskim sukobima tokom prethodne tri godine ubijeno je 280 muslimana dok je 140 hiljada osoba moralo napustiti svoje domove.
Međunarodne organizacije za ljudska prava navode da su Rohingya muslimani svakodnevno izloženi sistemskom nasilju, ali i pravnoj, socijalnoj i ekonomskoj diskriminaciji.
Rohingya muslimani čine oko pet posto stanovništva Myanmar, odnosno oko 2,5 miliona. Prema službenim podacima i izvještajima Ujedinjenih naroda (UN), Rohingya muslimani su najugroženija nacionalna manjina u svijetu. Rohingya muslimani nemaju svoju državu i njihova prava su znatno ograničena.
Jedan od najpoznatijih istraživača, stručnjak za pitanje Rohingya muslimana i direktor projekta za Arakan, Chris Lewa, u razgovoru s novinarom AA istakao je potrebu da međunarodna zajednica izvrši snažan pritisak na vlasti u Mijanmaru i da pomogne žrtvama nasilja u toj zemlji.
Etničkoj grupi Rohingya muslimana, ukinuta su brojna osnovna ljudska prava. Predsjednik Mijanmara Thein Sein rekao je da je Vlada odgovorna samo za treću generaciju Rohingya, čije su porodice u tu zemlju stigle prije nezavisnosti zemlje 1948. godine, te da je nemoguće prihvatiti one koji su "ilegalno ušli" u Mijanmar. Preporučio je da se agencija Ujedinjenih naroda za izbjeglice (UNHCR) pobrine za njih, tako što će ih smjestiti u izbjegličke kampove ili u druge države.
Predstavnik Rohingya- muslimana sa sjedištem u Bangladešu Nur Huseyin pozvao je muslimanske zemlje da pomognu njegovom narodu protiv kojeg se vrši nasilje u Mijanmaru.
Pogledajte još jednu zemlju u kojoj muslimani brutalno stradaju… A cijeli svijet nijemo gleda…
Oznake:
vijesti
Najčitaniji članci na portalu
- RAZLJUTIO SRBIJU: Pogledajte kakvu je pjesmu nakon pobjede u Zvezdam Granda Ibro Bublin otpjevao…
- KAKAV ŠOK: Pogledajte reakciju Dodika kada je Davutoglu rekao da iza Bošnjaka stoji 78 miliona Turaka…
- GRAĐANI BiH ĆE USKORO SLOBODNO PUTOVATI ŠIROM SVIJETE: U ove zemlje će uskoro Bosanci moći ići bez viza…
- SENAD JE JEDINI KOJI SE USUDIO REĆI ISTINU: Pogledajte šta kaže o referendumu i ratu…
- NOVE STRAŠNE FOTOGRAFIJE STIGLE IZ ZENICE: Led je padao kao snijeg… Pogledajte šta se desilo…
- SRBIJA I BOSNA U ŠOKU: Pogledajte kakav je prilog njemačka tv snimila o genocidu u Srebrenici…
- OVO IMA SAMO U NAŠOJ BOSNI: Pogledajte šta je radio katolički biskup u vrijeme podne namaza u Ferhadiji…
- GOVOR KOJI JE ČUVAN KAO TAJNA: Pogledajte za koga rahmetli Alija kaže da se za njeg NE GLASA…
- ZAŠTO JE IBRAHIMOVIĆ KUPIO CRKVU? Zaštićeni spomenik kulture platio je 4,7 miliona eura, pa srušio!