U odnosu na osumnjičenog Denisa Hamidovića Sud je donio rješenje kojim se pritvor produžava za naredna dva mjeseca.
Salčinović i ostali terete se za organizovani kriminal, trgovinu ljudima, nasilničko ponašanje, posjedovanje oružja i falsifikovanje isprava, odnosno da su u BiH i nekoliko evropskih zemalja organizovali grupe džeparoša koje su pljačkale turiste.
Inače, Sud je dvojicu osumnjičenih pustio da se brane sa slobode uprkos tome što je tužiteljica Diana Kajmaković upozorila da bi oni mogli pobjeći iz BiH, te da se svjedocima već diskretno prijetilo.
Tužilaštvo BiH, podsjećamo, provodi istragu protiv Vehbije Salčinovića, Elvisa Salčinovića i drugih jer su navodno osnovali grupu u kojoj su bili Denis Hamidović, zvani Bebica, Serđo Salčinović (ranije Šefko Hamidović), Toni Hamidović, zvani Ramica, Luka Hrustić, Kenan Frndić, Davor Zorić (ranije Davor Hamidović), zvani Fehid, Mahir Alihodžić, Brajan Hrustić (ranije Fajko Hamidović), zvani Bajrica, Golub Osmanović, Samson Seidović, Safet Hrustić, zvani Slobo, Nedeljko Dakić, Božidar Tršić, Bahira Husarkić, Suvada Sejdić, Lizabeta Fazlović, Dženita Frndić. Oni se terete da su vrbovali žene te njihovu djecu radi džepnih krađa. Te osobe su dovodili u podređeni položaj konstantno koristeći silu, ali psihološki pritisak kao što je zabrana kontakta sa njihovom djecom koja su bila na čuvanju kod drugih osoba, ukoliko ne bi bili zadovoljni količinom novca koji bi dobili.
KAŠIKA, VILJUŠKA, ŠTIKLA, ŠNALA… Žrtve su organizovane u “ćelije” od po tri osobe koje su kontrolisali drugi članovi kako ne bi za sebe zadržale dio ukradenog novca. Osumnjičeni su žrtve savjetovali šta da govore i kako da se ponašaju ako ih uhvati policija, pa su tako, kad bi pale policiji u ruke, žrtve govorile sa se zovu kašika, viljuška, štikla, šnala…
Naime, tužiteljica je navela da su osumnjičeni, koristeći se običajnim pravom Roma (gdje je običaj da je žena u podređenom položaju naspram muškarca) stupali u bračne i vanbračne odnose sa ženama koje su slali u Francusku gdje su ih tjerali da džepare u metroima, muzejima i na Eiffelovovom tornju. Ukradeni novac žene su putem Western uniona slale poznanicima osumnjičenih (policija je otkrila da su novac dobile najmanje 73 osobe), koji su potom pare predavali osumnjičenim i za tu uslugu dobijali određeni procent. Primljeni novac osumnjičeni su trošili na raskošan život… Vozila su registrovali na druge osobe od kojih neki nisu imali položen vozački ispit…
Osumnjičeni su posredstvom Nedjeljka Dakića i Božidara Trišića, službenika u opštinama Prijedor i Vlasenica, nabavljali lažne dokumente za sebe i žrtve, tako što su žrtvama izdavani dokumenti da su maloljetne, iako to nisu bile. Primjerice, Denisova nevjenčana supruga Šarlot Hadžović imala je dokumente da joj je 14 godina, ili su im izdavani dokumenti davno preminulih osoba, ili onih koji ih odavno nisu vadili. Potom je Velid Hamidičević, savjetnik konzularnog predstavništva BiH u Parizu, na osnovu tih dokumenata nelegalno izdavao pasoše. Kad bi ih uhvatila policija, oni bi nakon puštanja dolazili u BiH po nove dokumente i vraćali se u Francusku, Belgiju, Španiju, Italiju i Hrvatsku, dok su djeca žrtava ostajala u BiH.
PRISLUŠKIVANJE TELEFONA. Na ovaj način osumnjičeni su od početka 2012. do juna 2015. dobili više od milion i po maraka, tvrde u Tužilaštvu. Elvis Salčinović se tereti da je iskorištavao suprugu Sabahetu Hamidović. Od Ramiza i Fadile Hamidović je dobio njihovu kćerku Lauru koju je poslao u Francusku da džepari skupa sa Šarlot Hadžović i Sabahetom Hamidović. Tako je Sabaheta preko Western uniona Elvisu prebacila 81.685 eura. Denis Hamidović je tjerao nevjenčanu ženu Šarlot Hadžović da krade kako bi on imao novca za kupovinu novog automobila. Pošto je ona završila u bolnici, Denis ju je tjerao da na svoju odgovornost izađe i nastavi s istim. Za ovo i druge rabote osumnjičenih francuska policija je saznala prisluškivanjem telefona osumnjičenih. Toni Hamidović je na džeparenje prisiljavao nevjenčane supruge Maddalenu Čizmić, zvanu Manda, i Alisu, zvanu Vala. Zabilježeni su razgovori iz kojih se vidi da je Toni tukao Maddalenu i Alisu, zbog čega je ona pobjegla od njega. Čizmićeva je iz Francuske poslala preko 99.000 eura Tonijevoj nevjenčanoj supruzi Lamiji Mukić.
Senad Dupovac, advokat Denisa Hamidovića, naglasio je da njegov branjenik prije nije bio osuđivan, te da se osnovana sumnja da je počinio krivična djela bazira samo na presretnutim razgovorima i da nema dokaza da je primio neki novac. Dupovac je rekao i to da se Denis Hamidović bavi skupljanjem starog željeza. Potom je naglasio da je Velid Hamdičević ranije radio u policiji u Zenici, a potom otišao u diplomatiju, gdje je izazvao skandal jer je umješan u kriminal oko prodavanja pasoša.
“Ako je i bilo organizovane grupe, koja je činila krivična djela, onda je, s obzirom na funkciju koju je obavljao i ovlasti koje je imao, vođa te grupe mogao biti samo konzul Hamdičević, jer je on Romima omogućio boravak u Francuskoj”, rekao je Dupovac, dodajući da je čudno da za njega Tužilaštvo ne traži pritvor.
On je dodao da osumnjičeni Romi nisu imali platu od 3.000 eura, kao Hamdičević, partijsku knjižicu, na raspolaganju vozača i službeno vozilo, niz diplomatskih beneficija, niti im djeca pohađaju privatne škole. Ravnopravnost osumnjičenih Roma u odnosu na Hamdičevića ogleda se u tome da su za Hamdičevića odmah tražene samo mjere zabrane, a za osumnjičene Rome 90 dana pritvora, iako su već u pritvoru proveli 90 dana.
AKCIJA CD. Tužiteljica Kajmaković istakla je da još nije došla do svih svjedoka i saslušala ih, te da krajem mjeseca istražni tim treba otići u Francusku kako bi saslušali svjedoke. Ona je dodala da su iz pritvora pušteni Luka Hrustić i Kenan Frndić koji su priznali krivično djelo i pojasnili svoje uloge te kako je funkcionisala kriminalna grupa.
Podsjetimo, Salčinović i sinovi lišeni su slobode krajem sedmog mjeseca u akciji CD. Tada je u akciji SIPA i francuske policije privedeno 15 osoba (u BiH sedam, a u Francuskoj osam), a u BiH pretreseni su objekti i vozila na devet lokacija u Zenici, Vlasenici, Prijedoru i Jajcu.
Piše: Oslobodjenje.ba