Prostor BiH bilježi, inače, dugu istoriju iseljavanja. Tako su u bivšoj Jugoslaviji veliki imigracijski talasi iz naše zemlje zabilježeni šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog vijeka, izazvani tada ekonomskim faktorima
Masovno iseljavanje iz Bosne i Hercegovine odavno je najveći problem jer odlaze kompletne porodice, 23,9 odsto visokoobrazovanih, te 11,1 odsto ljekara, čime u ovom trenutku zauzimamo vodeće mjesto u Evropi i svijetu! Zvanični su to podaci, sadržani u Informaciji o stanju iseljeništva Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, koja će se uskoro naći pred državnim poslanicima.
"Van zemlje živi 1.671.177 osoba rođenih u BiH, dok sa potomcima - drugom i trećom generacijom - ovaj broj doseže dva miliona. Stopa emigracije iz BiH u odnosu na broj stanovništva u zemlji iznosi 44, što BiH svrstava i u red zemalja sa najvećim brojem iseljeništva u odnosu na ukupan broj stanovništva", napominje se u ovom dokumentu. Pozivajući se na statističke pokazatelje u zemlji i inostranstvu, istraživanja resornih stručnjaka, pokazatelje UNDP-a, UNCHR-a i Svjetske banke, Ministarstvo naglašava da je posebno zabrinjavajući kontinuitet iseljavanja, dok su akteri većinom mladi i obrazovani ljudi, s prosjekom godina oko 40, zbog čega se naglašava da je ovo i najveći demografski problem u zemlji.
"Rezultati popisa stanovništva ukazali su na nedostatak stanovništva i činjenicu da je u trenutku popisa 196.000 ljudi, popisanih dakle, praktično duže od godinu dana prestalo da živi na ovim prostorima. Međutim, u tim etničkim detaljima kojima smo se bavili nedovoljno se naglašavalo da je manjak stanovnika zapravo resurs koji je teško nadoknadiv ili nikako. U demografskom, ali i svakom drugom smislu i ja, nažalost, ne vidim da se dovoljno ozbiljno radi na tom problemu, što više zabrinjava od iznesenih podataka", naglašava za "Nezavisne" Stevo Pašalić, demograf.
Prostor BiH bilježi, inače, dugu istoriju iseljavanja. Tako su u bivšoj Jugoslaviji veliki imigracijski talasi iz naše zemlje zabilježeni šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog vijeka, izazvani tada ekonomskim faktorima. Status izrazito emigracijskog prostora BiH je dobila od 1948. godine, a do 1991. godišnje je iseljavalo 17.000 stanovnika, s karakterom privremenih migracija u svrhu rada. Ipak, veliki broj emigranata je privremeni status zamijenio stalnim, a zatim su uslijedile prisilne imigracije od 1991. do 1995. godine, s gubicima od više od milion stanovnika, koji su trajno odselili.
Programi spajanja porodica doprinijeli su tome, a od 1996. do 2001. godine iz ekonomskih razloga iz BiH su otišle 92.000 ljudi, od čega su svi mladi.
"Razlozi su ekonomske i političke prirode jer značajan dio mladih i visokoobrazovanih ne vidi perspektivu ni sigurnost, posebno zbog činjenice da politički ambijent i nacionalističke ideologije koje su obilježile posljednje decenije u BiH ne izgledaju kao da će se mijenjati narednih deceniju i više.
Prirodno je da mlad čovjek u takvim okolnostima postavi pitanje ostanka ili života u sredini gdje može bolje i zdravije da se razvija s porodicom", naglasio je za "Nezavisne" sociolog Slavo Kukić. Od 1.671.177 osoba rođenih u BiH, koje danas žive u 50 zemalja svijeta, u 28 zemalja EU živi 57 posto, odnosno 955.780 osoba. Jedan od najizraženijih problema je taj što se, nakon prisilnog iseljavanja tokom rata, migracije nisu zaustavile ni mnogo godina kasnije.
"Postratna iseljavanja su takođe deo jednog istorijski ustaljenog procesa. Ipak, ovde se čini da su prerasle u migracije ekonomskog karaktera, a rekao bih i socijalnog uzroka. Dugoročno gledano, ova pojava je veoma specifična, s opasnim posledicama, jer gubitkom najproduktivnijeg i najobrazovanijeg stanovništva društvo stagnira, motivacioni momenat jenjava i u zemljama koje nisu ušle u neke šire integracije etnički jaz se produbljava", naglasio je za "Nezavisne" Dušan Janjić, politički analitičar iz Beograda.
Gdje žive i koliko bh. stanovnika: Hrvatska - 409.357 Srbija - 335.992 Njemačka - 159.380 Austrija - 149.755 SAD - 132.255 Slovenija - 96.921 Švajcarska - 57.542 Švedska - 56.477 Australija - 41.449 Kanada - 39.583 Crna Gora - 34.259 Albanija - 29.077 Italija - 27.726 Holandija - 25.440 Danska - 17.858 Francuska - 13.958 Norveška - 13.453 Makedonija - 8.713 Ujedinjeno Kraljevstvo - 7.880 Poljska - 3.741 Španija - 3.510 Turska - 3.507 Luksemburg - 2.232 R. Češka - 1.928 Irska - 1.200
depo.ba/nezavisne.com
EVO GDJE I U KOJEM BROJU ŽIVE ISELJENI BOSANCI: U Njemačkoj 160 hiljada, u Americi 130 hiljada, u Švedskoj...
Oznake:
vijesti
Najčitaniji članci na portalu
- RAZLJUTIO SRBIJU: Pogledajte kakvu je pjesmu nakon pobjede u Zvezdam Granda Ibro Bublin otpjevao…
- KAKAV ŠOK: Pogledajte reakciju Dodika kada je Davutoglu rekao da iza Bošnjaka stoji 78 miliona Turaka…
- GRAĐANI BiH ĆE USKORO SLOBODNO PUTOVATI ŠIROM SVIJETE: U ove zemlje će uskoro Bosanci moći ići bez viza…
- SENAD JE JEDINI KOJI SE USUDIO REĆI ISTINU: Pogledajte šta kaže o referendumu i ratu…
- NOVE STRAŠNE FOTOGRAFIJE STIGLE IZ ZENICE: Led je padao kao snijeg… Pogledajte šta se desilo…
- SRBIJA I BOSNA U ŠOKU: Pogledajte kakav je prilog njemačka tv snimila o genocidu u Srebrenici…
- OVO IMA SAMO U NAŠOJ BOSNI: Pogledajte šta je radio katolički biskup u vrijeme podne namaza u Ferhadiji…
- GOVOR KOJI JE ČUVAN KAO TAJNA: Pogledajte za koga rahmetli Alija kaže da se za njeg NE GLASA…
- ZAŠTO JE IBRAHIMOVIĆ KUPIO CRKVU? Zaštićeni spomenik kulture platio je 4,7 miliona eura, pa srušio!