U zabludi su i oni koji Dodiku spočitavaju da forsira referendum kako bi prikrio svaku, a ne samo ekonomsku bijedu, kako građana RS-a tako i entiteta, čiji je lider. Sve što godinama Milorad Dodik na bh. i regionalnoj političkoj sceni radi, dobro je isplanirano, organizirano, ranije precizirano, utvrđeno i dogovoreno te mudro politički upakovano.
OHR prije šest godina, tačnije Valentin Inzko, komentirajući ovaj zakon izjavio je da je to samo zakon i ništa više. Samo četiri dana nakon usvojenog zakona, 13. februara 2010. godine, gost Dnevnika D na Federalnoj televiziji bio je nekadašnji član Predsjedništva BiH i lider Stranke za BiH Haris Silajdžić. Tada, očito nedovoljno ozbiljno shvaćen, i od šire bh. političke javnosti i od međunarodne zajednice, namjerno ili ne, Silajdžić je prije šest godina, usvojeni zakon ocijenio kao ogromnu opasnost za budućnost BiH i predvidio politička događanja kojima svjedočimo danas.
„Pitanje državne imovine, poznato je, još uvijek nije riješeno. Poznato je također i da pitanje knjiženja dijela vojne imovine nije riješeno, što je preduvjet za MAP, odnosno koračanje BiH prema NATO-u. I u jednom i u drugom slučaju država kaska jer to nije u interesu Dodikovog entiteta. Dakle, ništa u posljednjih šest godina nije riješeno što je u interesu opstojnosti države. Jedino što je izvjesno jeste upravo referendum zakazan za 25. septembar, koji je probni balon za Dodikov režim, ali i za održavanje onog daleko opasnijeg - o otcjepljenju RS-a, koji je moguć 2018. godine“, kazao je prije šest godina tadašnji član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić.
Dodik je itekako svjestan da iza njegove političke bahatosti stoji Narodna skupština RS-a, koja je prije šest godina usvojila Zakon o referendumu RS-a. Tada je međunarodna zajednica propustila da reagira, kao i domaći lideri, i zato danas imamo umjesto priče o evopskoj budućnosti države, priču o referendumu jednog njenog entiteta i zbog zakašnjele adekvatne reakcije plaćamo visoku cijenu. Vrijeme je za reakciju, jer 2018. godine će to biti prekasno, zato što će tada, kako bi Silajdžić rekao, - danas politički nemoguće postati politički neminovno.
TV1