cikportal
 vijesti - teme - informacije
POČETNA        VIJESTI        SPORT        MAGAZIN        TEME        O NAMA        MARKETING/KONTAKT

Pogledajte kako je na današnji dan HVO izdao BiH i počeo žestok napad na Mostar…

U narednom prilogu podsjećanje na dva 9. maja koja su izuzetno važna za Mostar i Bosnu i Hercegovinu. 9. maj 1993. i 9. maj 1995. godine. Dan opsade, i dan pobjede.Devetog maja 1993. godine, u zoru, počeo je opšti napad snaga HVO-a i HV na Mostar i snage Armije RBiH u ovom gradu. Malobrojni i slabo naoružani borci Armije Republike BiH zaustavili su višestruko nadmoćnijeg agresora na početnim položajima. Toga dana počela je jedna od najkrvavijih opsada jednog grada u historiji. U potpunom okruženju uz borce Armije našao se veliki broj civila iz Mostara i prognanika iz istočne Hercegovine.



Hiljade Mostaraca, uglavnom Bošnjaka, zatočeni su u koncentracione logore Herceg Bosne.

Istog dana počeo je napad na komandu 41. Slavne brigade i 4. korpusa u zgradi "Vranica". Nakon herojskog otpora, 10. maja 1993. godine‎ pripadnici HVO-a zarobili su 13 pripadnika Armije BiH koji su krenuli u proboj iz opkoljene Komande. Televizijski snimci njihovog zarobljavanja i izvještaj novinarke HTV-a Dijane Čuljak obišli su svijet.

Punih petnaest godina porodice zarobljenih pripadnika Armije BiH su tragali za njihovom sudbinom. Njihova tijela pronađena su u jami Rimski bunar kod sela Goranci iznad Mostara, sekundarnoj grobnici u koju su prebačeni nakon mučenja i ubistva u sjedištu Vojne policije HVO-a na Mašinskom fakultetu u Mostaru. Petnaest godina kasnije uz vojne počasti i tri plotuna počasnog stroja, Mostarci su se na Šehitlucima oprostili od 10 svojih heroja. Za trojicom se još traga. Ni 23 godine od ovog strašnog zločina niko nije osuđen za ubistvo 13 zarobljenih vojnika. Niko nije odgovarao ni za petnaest godina patnje njihovih porodica kojima je skrivana istina o njihovoj sudbini. Zločinci i danas slobodno hodaju ulicama Mostara.

Tridesetog juna 1993. godine, borci Armije BiH kreću u proboj iz potpunog okruženja. Zauzimaju Sjeverni logor i Bjelopoljsku kotlinu i spajaju se sa jedinicama Armije BiH u Jablanici. Ovo je bila ključna vojna operacija deblokade, jedina koja je izvedena iznutra bez ičije pomoći, što je omogućilo borcima Armije da do kraja izdrže u borbi za odbranu Mostara.

Devetog maja 1995. godine prvi put u svojoj historiji Bosna i Hercegovina je dobila poziv da učestvuje na vojnoj paradi u Parizu povodom Dana pobjede nad fašizmom. Armija Republike Bosne i Hercegovine na ovaj način dobila je priznanje za borbu koju je vodila i postala dio evropske antifašističke porodice.

Čast da nosi zastavu Bosne i Hercegovine pripala je proslavljenom komandantu 41. Mostarske slavne i viteške brigade Semiru Drljeviću Lovcu. Bilo je to priznanje herojskoj borbi Mostaraca koji su u nemogućim uslovima odbranili državnost Bosne i Hercegovine i principe zajedničkog života na ovim prostorima. Devetog maja 1995. godine u Parizu cijeli antifašistički svijet je aplaudirao maloj državi koja se suprotstavila probuđenim avetima fašizma. Zastava koju je nosio Semir Drljević Lovac je zastava pod kojom su ginuli najbolji sinovi Bosne i Hercegovine sa istim motivima kao i antifašisti 50 godina ranije.

TV1