Prema procjenama obavještajno-sigurnosnih agencija sigurnosna situacija u BiH zasad je stabilna. Mjere sigurnosti su podignute na viši nivo i vrši se kontinuirana razmjena informacija sa sigurnosnim službama u regionu i šire. Iako se BiH često označava kao zemlja povećanog rizika od terorističkih aktivnosti, analitičari smatraju da je najčešće riječ o jeftinom prikupljanju političkih poena.
Zasad nema informacija o mogućim terorističkim napadima u BiH ili sudjelovanju naših državljana u terorističkim aktivnostima van države.
"Dakle, mi u ovom trenutku ne raspolažemo tim informacijama. Mogu reći da je SIPA pojačala aktivnosti po pitanju ove problematike, međutim konkretnim saznanjima ne raspolažemo", za TV1 izjavila je Kristina Jozić, portparol SIPA-e.
Analitičar Armin Krdžalić smatra da o tome ne treba raspravljati i da je sigurna situacija onakva kako je procjenjuju agencije. Vijeće ministara BiH jutros je osudilo teroristički čin u Parizu i naložilo povećanje mjera sigurnosti u državi.
"U kontinuiranoj borbi protiv svih oblika terorizma i ekstremizma, odmah smo naložili svim našim službama da budu u pripravnosti i da sigurnost građana BiH podignu na najveći nivo. Spremni smo pružiti svaku pomoć koja bi bila zatražena od Bistrane Francuske i naravno spremni smo da zaštitimo naše građane koji se nalaze u Parizu i Francuskoj", istakao je Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH.
Tragičan događaj u Francuskoj imat će utjecaj na odnose u svijetu, a analitičar Krdžalić vjeruje da BiH i pored čestog označavanja kao potencijalne baze terorista, ne bi trebala biti posebno tretirana. Zvanično, u BiH ne postoje teroristički kampovi, ali se može govoriti o prisustvu radikalnih pojedinaca koji su zasad pod nadzorom.
"Ne treba odmah BiH posmatrati kao dežurnog krivca u Evropi i regionu i da se prikupljaju jeftini politički poeni", smatra Krdžalić.
Posljednje međunarodne analize BiH su svrstale među zemlje srednje opasnosti u Evropi. U odnosu na zemlje regiona, BiH je označena kao najnesigurnija. Ovakve kvalifikacije za Krdžalića su sporne.
"Da li su uzete sve relevantne informacije sigurnosnih agencija ili se samo rukovodilo napisima u medijima. Naravno, takvu analizu ne treba podcijeniti, ali ni slijepo joj vjerovati", istiće Krdžalić.
U cilju zaštite građana BiH, obavještajno-sigurnosne agencije nastavit će kontinuiranu saradnju sa sigurnosnim agencijama u regiji i šire.
Tehnička obrada: CIK.ba
Piše: TV1