Iz Kluba novinara Banja Luka su od samog početka bili protiv donošenja ovog Zakona, kojim se narušavaju prava građana i slobode govora.
Zakon o javnom redu i miru u RS još uvijek nije na snazi. O njemu se još uvijek nije izjasnilo Vijeće naroda Republike Srpske. Amandmani koje su predložili vladajuća koalicija i Koalicija domovina treba tek da se „ugrade“ u tekst zakona. Zbog toga većina u NSRS još uvijek tripi pritiske.
Među posljednjim stigla je reakcija kancelarije Visokog predstavnika u BiH. Iz OHR-a su upozorili su da su sloboda izražavanja i otvorena javna rasprava sastavni dijelovi pluralizma, tolerancije i prihvatanja različitosti, bez kojih nema demokratskog društva.
No, čini se da je vladajuća koalcija amandmanima već ublažila sporne tačke zakona. U zakonu se više ne nalazi preciziranje da je su internet i društve mreže javni prostor.
Sada piše: « Javno mjesto, u smislu ovog zakona, jeste mjesto na kojem je slobodan pristup pojedinačno neodređenim licima bez uslova ili pod određenim uslovima, kao i prostorije državnog organa, privrednog društva, drugog pravnog lica i drugih mjesta kada je, usljed blizine ili izloženosti vidiku ili čujnosti, izvršenom radnjom došlo do uznemiravanja ili negodovanja građana. »
Prvi amandman SNSD-a se odnosi na član sedam. Amandamanom se definiše da vriska, svađa, izvođenje i reprodukcija muzičkih sadržaja, nošenje simbola, slika, crteža tekstova uvrijedljivog, nepristojnog sadržaja, te drugo nepristojno ponašanje nije kršenje javnog reda i mira ukoliko se odnosi na javno iznošenje mišljenja o radu državnih organa i organizacija.
Član 7.: Ko narušava javni red i mir svađom, vikom, vriskom, izvođenjem ili reprodukcijom muzičkih sadržaja ili tekstova, nošenjem ili isticanjem simbola, slika, crteža ili tekstova nepristojnog, uvredljivog ili uznemiravajućeg sadržaja i drugim nepristojnim ili drskim ponašanjem, Osim ako se nadvedeno ne odnosi na javno iznošenje mišljenja o radu državnih organa, te drugih javnih organa i organizacija. Kazniće se novčanom kaznom od 100 KM do 300 KM.
Kako će i internet biti javni prostor, sva ova pravila važiće i na njemu. Dakle, ukoliko građani RS budu iznosili mišljenje o radu državnih organa i organizacija, makar on bio uzmemirujući ili uvredljiv neće biti sankcionisani. No, postavlja se pitanje da li će biti kažnjeni ti ukoliko direktno iznesu mišljenje koje se može ocijeniti kao uvredljivo, ili uznemirujuće o nekoj javnoj ličnosti, funkcioneru ili političaru.
Takođe, postavlja se pitajne kako će kontrolisati građane RS koji pređu entitetsku ili državnu granicu. Jer npr. u Federaciji BiH ovaj zakon nije primjenjiv, pa ono što postavite na interenet dok boravite na području Federacije ne može biti tretirano ovim zakonom. Takođe, kako će organi javnog reda i mira kontrolisati postove koje npr. postavljaju nerezidenti Republike Srpske građanima Srpske, na društvenim mrežama.
Izvor: TV1
